Uni-Logo
You are here: Home Teaching & Training semester-schedules Course program for the Winter Semester 2012/13
Document Actions

Course program for the Winter Semester 2012/13

Course program for the Winter Semester 2012/13

TIME TABLE

Lectures:

Title

Faculty

Time

Place

Preparatory meeting / 
1st session

ECTS

Core / Advanced

From Membranes to Brains (Lecture) Ad Aertsen
Friedrich Metzger, 
Karl-Friedrich Fischbach

Jan. 29 - Feb.15, 2013

Mo-Fri,
9-11

Biology II/III,
KS 00.023

Jan. 29, 2013

9:00 h

2 Core
Systems' Physiology (Lecture) Ad Aertsen, Tonio Ball, Clemens Boucsein,
Simone Cardoso, Ulrich Egert, Arvind Kumar

Nov. 5-9 & Dec. 3-7, 2013

Mo-Fri, 9-11

Seminar Room “Casino”,
Bernstein Center,
Hansastr. 9a

Nov. 5, 2012

9:00 h

2 Core
Models of Neurons and Networks (interactive Lecture)
Stefan Rotter

 

Nov. 12-30, 2012

Mon-Fri, 10-12 &
14-16

 

Lecture Hall,
Bernstein Center,
Hansastr. 9a

Nov. 12, 2012 7 Core
Biology for Engineers (Lecture) Ulrich Egert Tue, 10-12 IMTEK,
Georges-Köhler-Allee, Building 078,
room 00 014
Oct. 23, 2012 2 Core
Numerical Methods (Lecture & Exercises) Björn Schelter

Lecture:
Tue, 13-14
Thu, 14-16

Exercises:
Tue, 14-16

Lecture:
Physik-Westbau, seminar room 2nd floor

Exercises:
Gustav-Mie-Haus, Hermann-Herder Straße 3b, CIP-Pool 1

Oct. 23, 2012 6 Advanced

 

Courses

Title

Faculty

Time

Place

Preparatory meeting / 1st session

ECTS

Core / Advanced

Neurophysiology I -
A technical introduction (Exercises)

Clemens Boucsein, Ulrich Egert

Oct. 15 - Nov. 2, 2012

Mon-Fri,
9-17

Seminar Room “Casino”,
Bernstein Center,
Hansastr. 9a

Oct. 15, 2012,
9:00

7 Core
Neurophysiology II - Physiology of living brain slices (Exercises) Clemens Boucsein, Ulrich Egert

Nov. 12-30, 2012

Mon-Fri, 9-17

Labs of Clemens Boucsein (Schänzlestr. 1, 5th floor) and Ulrich Egert (Georges-Köhler-Allee 102, 1st floor) Nov. 12, 2012, 9:00 7 Core
Scientific Programming in Python
Abigail Morrison

Oct. 15 - Nov. 2, 2012

Mon-Fri,
10-17

Computerlab,
Bernstein Center,
Hansastr. 9a
Oct. 15, 2012,
10:00
7 Core
Simulation of Biological Neuronal Networks Abigail Morrison

Dec. 10-21, 2012

Mon-Fri,
10-17

Computerlab,
Bernstein Center,
Hansastr. 9a
Dec. 10, 2012,
10:00
5 Core
Analysis and Models in Neurophysiology Ad Aertsen,
Ulrich Egert,
Sonja Grün,
Stefan Rotter

Oct. 7-12, 2012,

Sun-Fri
9-18

Lecture Hall and Computerlab, BCF
Hansastr. 9a
Oct. 7, 2012 2 Advanced

 

Seminars

Title

Faculty

Time

Place

Preparatory meeting / 1st session

ECTS

Core / Advanced

Bernstein Seminar Invited external Speakers Tue, 17:15 Lecture Hall, Bernstein Center,
Hansastr. 9a
ongoing n/a Mandatory for all BCF PhD-students and Postdocs!
PhD and Postdoc Seminar PhDs and Postdocs of the BCF Tue, 17:15 Lecture Hall, Bernstein Center,
Hansastr. 9a
ongoing n/a Mandatory for all BCF PhD-students and Postdocs!
             

Advanced Seminars:

Brain & Cognition: Dynamics of Brain Disease Arvind Kumar,
Stefan Rotter
to be announced Seminar Room “Casino”, Bernstein Center, Hansastr. 9a to be announced 2 Advanced
Language and the Brain: Language abilities and neurological basis Ad Aertsen,
Jürgen Dittmann,
Wolfgang Raible,
Albrecht Sippel, Daniel Jacob

Jan. 24 & 25, 2012

Thu & Fri,
9-17

Unihaus on the Schauinsland

Oct. 30, 2012,
15:00,

Room 00.043,
Biology II/III

2 Advanced
Behavioral Genetics Karl-Friedrich Fischbach 2-days block (will be announce during the preparatory meeting) will be announce during the preparatory meeting

Oct. 23, 2011
16:00

Room 04.013,
Biology II/III

2 Advanced

Journal Clubs:

Title Faculty Time Place Preparatory meeting / 1st session
MEA-Club responsible:
Antje Kilias
Mon, 9-11 Egert-Lab, IMTEK continous, see schedule on this webpage
H.M. (Hippocampus and Memory) Club responsible: Ulrich Froriep Mon, 16-17 (every second week) Library, Hansastr. 9A, 1st floor continous, see schedule on this webpage
Current Issues in Theoretical and Experimental Brain Research responsible: Clemens Boucsein Tue, 11-12 Bio II/III, Schänzlestr. 1, 5. floor, room 05.070 continous, see schedule on this webpage
The Basal Gang responsible: Jyotika Bahuguna Mon, 16-17, (every second week) Library, Hansastr. 9A, 1st floor continous, see schedule on this webpage
Theory responsible: Stefan Rotter Thu, 9-11 Library, Hansastr. 9a, 1st floor continous, see schedule on this webpage

 

Advanced Courses

 List of Advanced Courses

Personal tools